Zelená hora + zámek Náměšť nad Oslavou

 

V úterý dne 10. 9. 2024 jsme se vydali směr Žďár nad Sázavou do poutního kostela Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Jen pro zajímavost den před výletem bylo přes 30 stupňů teplota, v den výletu teplota klesla nejméně o 10 stupňů, ale nepršelo. To přišlo až 12. 9. 2024 neuvěřitelný dlouhotrvající déšť.

Kostel patří mezi nevýznamnější stavby barokní gotiky architekta Jana Blažeje Santiniho –Aichela. Tento vrcholný Santiniho výtvor byl roku 1994 zařazen na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO Stavba probíhala v letech 1720-1722. V roce 1784 vzplanul požár, který zcela zničil jeho střechu.

Santini obvykle konstruoval své stavby prakticky pouze za použití kružítka. V jeho stavbách se proto často objevují čísla tři, pět, sedm, dvanáct. Číslo tři je poukazem na Boží Trojici, ve formě hvězd číslo šest, je mariánským odkazem. Po obvodu kostela se střídá pět hrotitých kaplí s trojúhelníkovým půdorysem a pět kaplí oválných. Samotný kostel je protkán symbolikou číslovky pět, která vychází z legendy o Janu Nepomuckém. Tak např. půdorys kostela je ve tvaru pěticípé hvězdy, kostel má pět východů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů. Jedná se o symboliku pěti ran Kristových, ale také pěti písmen v latinském slově "tacui" (mlčel jsem) a především pěti hvězd ve svatozáři mučedníka, které se podle stejné legendy objevily ve Vltavě.

V kostelní kopuli je umístěn velký červený jazyk obklopený kruhem plamenů s prosvítajícími paprsky slunce. Jazyk připomíná exhumaci ostatků Jana Nepomuckého z r. 1719, kdy v jeho lebce byla „zázrakem“ objevena živá tkáň, tehdy považována za jazyk (dnes víme, že se jednalo o část mozku). V té době byla také pro chrám získána vzácná relikvie, lingula (kost, ke které je přirostlý jazyk) sv. Jana Nepomuckého. Právě jazyk lze chápat i jako symbol mlčenlivosti Jana Nepomuckého, kdy i přes údajné mučení králem Václavem IV. tzv. „držel jazyk za zuby“ a nevyzradil zpovědní tajemství královny Žofie, což ho stálo život. To vše a mnoho dalších informací nám předal výborný průvodce Pavel.

Ze Zelené hory jsme pokračovali do Náměště nad Oslavou, zastávka byla v restauraci Na Statku na výborném obědě. Po velmi špatné cestě jsme se přesunuli na zámek. Zámek má nádherný interiér. V jednotlivých komnatách byly ukázky stolování nádherný porcelán - míšenský porcelán, Prezident Beneš si zvolil zámek na své letní sídlo. Pobyl v zámku jen 2x. Zámecké místnosti se předělávali k jeho pohodlí. Díky tomu, že si prezident zámek zvolil na své letní sídlo se z ostatních zámků přenášely různé cennosti. Po prezidentovi zbyly na zámku telefon s ústřednou, rádio, předělaná kuchyně. Ne všechny úpravy byly citlivé. Nejhorší bylo strhání dřevěného obložení. Výlet byl náročnější, ale byli jsme spokojeni.

Odtud jsme již odjížděli ke svým domovům.

Hlavní navigace:

 

Krásné podzimní dny.

 

Členská schůze organizace 15. 11. 2024 ve 14 hod ve Společenském domě, Herbenova, Hustopeče

 

 

 

Vytvoření webových stránek zajistila

Firma Graweb, jmenovitě pan Kamil Konečný, nám sponzoruje vytvoření našich webových stránek. Jeho firma nám také tyto stránky vytvořila. Děkujeme mu za jeho spozorský dar.

Chceme, aby nejen naši členové, ale i široká veřejnost, byli informováni o naší činnosti.