Zlato Inků
Zlato Inků – 1000 let prokletí
Dne 21. 1. 2010 jsme navštívili výstavu Zlato Inků, která je v prostorách zasněženého hradu Špilberk. Měli jsme povolený vjezd až k bráně hradu. Cesta byla velmi úzká, náš řidič pan Milan Dufek ji bravurně zvládl. Předměty na výstavu jsou zapůjčené vládou Peru, instalované pracovníky z Peru. Výstava podává přehled o tradicích a obřadech andských kultur před vpádem Evropanů. Provázela nás velmi příjemná průvodkyně paní Mgr. Alena Nejbertová, která nás seznámila velmi podrobně a zajímavě s historií jednotlivých předmětů. Vedle šperků a ozdob s mytologickými výjevy se zde nacházejí předměty denní potřeby. Masky, poháry, mísy a šperky ze zlata. Pro Inky zlato nemělo žádnou materiální hodnotu a bylo pro ně spíše symbolem spirituality každodenního života a symbolem slunce. Dobyvatelé z Evropy měli zcela jiný názor. Název výstavy v sobě skrývá smutný osud, který kvůli zlatu civilizaci Inků postihl.
Obdivně jsme prohlíželi předměty, které dokazují, že Peruánci byli vynikající zlatnici. Měli jen skromné technické prostředky, a přesto stvořili taková umělecká díla.
Náš výlet pokračoval do Památníku písemnictví v Rajhradě, který je v prostorách benediktinského kláštera. Památník je zrekonstruován. Nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě. Klenotem expozice je především restaurovaná historická knihovna, kde je vystaveno 7 500 svazků. Ve fondu čítajícího 65 000 svazků starých tisků a tisků z 19. století je ukryto velké množství unikátních knih. Měli jsme opět velké štěstí na fundované průvodce, kteří nás s historií seznámili. Byli jsme ohromeni, co za kulturní dědictví máme jen několik km od našeho bydliště.
Do svých domovů jsme se vrátili vpodvečer, naplněni novými zážitky a dojmy.
46 spokojených členů Svazu tělesně postižených, místní organizace Hustopeče.
Hlavní navigace:
Krásné podzimní dny.
Dne 5. 12. 2024 zájezd do Vánoční Vídně